Terlemek Kilo Verdirir mi?

Terleme doğrudan kilo kaybına neden olmaz; Herhangi bir belirgin azalma, vücudunuzdan su ve minerallerin atılmasına yol açan terlemenin sonucudur, ancak kısa vadeli değişikliklerin çoğu bu süreçlerden kaynaklandığından, geçici olarak kaybedilen herhangi bir kilo muhtemelen hızlı bir şekilde geri dönecektir. Ayrıca çok fazla terlemek de kalıcı kilo kaybına yol açmaz.

“Spor yaparken terlemek zayıflatır mı, yoksa sıcaktan kilo aldırır mı?” Bu sorular, birkaç kilo vermeye çalışanlar tarafından en sık sorulan sorular arasındadır, bu yüzden cevaplar için makalemizi okumaya başlayın!

Terleme neden olur?

Terleme hem normal hem de sağlıklıdır; ter bezleri düzgün çalışan herkes diğerlerinden daha fazla veya daha az terler.

Terleme anahtar bir işleve hizmet eder: vücut sıcaklığını düşürerek düzenler. Ter cilt yüzeyinden buharlaştığında vücut ısısı otomatik olarak düşer.

Kas aktivitesi ayrıca iç sıcaklıkları yükseltir ve bu nedenle egzersiz yaparken terlemeye neden olur.

Ancak terlemek tek başına kas kullanımını gerektirmez – sıcak ve nemli havalarda vücut ısımızı düzenlemek ve serinlemek için de ter üretebiliriz.

Terlemek kilo vermeye neden yardımcı olmaz?

Terleme, su ve mineralleri ter yoluyla dışarı atarak vücudunuzun iç sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olabilir. Bu nedenle terleme, sistemi içinde dengeyi korumak ve hızlı bir şekilde kilo vermek için doğal bir araçtır.

Ancak her ter, kalori yakacağınız ve fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulacağınız anlamına gelmez. Terlemenin tek amacı vücut ısısını dengelemekse (örneğin çok sıcak havalarda dışarıda otururken veya saunada rahatlarken), birkaç bardak su içtikten ve biraz yemek yedikten sonra kilo hızla geri gelir; Aldığınız karbonhidrat miktarını etkileyen bir faktör, bu kazancı veya kaybı belirleyebilir.

Basitçe ifade etmek gerekirse, tek başına terleme kilo vermenize ve kalorileri azaltmanıza yardımcı olmaz.

Egzersiz yaparken terlemek kalori yaktırır mı?

Etkili bir antrenman düşünüldüğünde, başarının ayırt edici özellikleri olarak kırmızı yanaklar ve terli spor kıyafetleri düşünülebilir. Ancak şunu akılda tutmak önemlidir: Antrenman sırasında daha fazla terlemek otomatik olarak kilo kaybıyla sonuçlanmaz.

Terleme miktarları kişiden kişiye değişir; vücutlarının ter üretimi için benzersiz sistemleri vardır. Bazı insanların ter bezleri diğerlerinden daha aktiftir ve bu nedenle diğerlerinden daha doğal terler.

Yakılan kaloriler doğrudan ter üretimine bağlı değildir, bu da daha az terleyenlerin daha az kalori yaktığı iddiasını çürütür.

Terlemeden kilo verilir mi?

Kilo kaybı acı verici olmak zorunda değil! Bunu yapmak için, daha az yemek yiyerek, daha fazla kalori yakmaya yardımcı olan fiziksel aktivitelere katılarak veya sizi terletmeyecek başka aktiviteler yaparak, tek yapmanız gereken bir kalori açığı yaratmaktır.

Terleyerek kaç kilo verilir?

Terleme yoluyla ne kadar kilo verdiğiniz, egzersizlerinizin sıklığı ve yoğunluğu, ne kadar su içtiğiniz ve vücudunuzda bulunan mineraller ile diyetinize dahil olan karbonhidratlar dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Terlemeye etki eden faktörler nelerdir?

Ter bezlerinizin aktiflik seviyesi dışında, başka faktörler de terleme miktarını etkiler:

  • Vücut ölçüsü: Daha büyük vücut ölçülerine sahip kişiler daha fazla terler, çünkü soğutulması gereken daha geniş bir vücut yüzeyine sahiptirler.
  • Yaş: Yaşlandıkça vücut ısıya karşı daha az toleranslı hale gelebilir. Bu nedenle terleme miktarı yaş aldıkça değişebilir.
  • Kas kütlesi: Kas kütlesi yağdan daha fazla ısı üretir. Örneğin aynı vücut ağırlığına sahip iki kişiden kas kütlesi daha fazla olan kişi, vücudunda daha fazla ısı üretildiği için daha fazla terler.
  • Sağlık durumu: Hormonal değişiklikler, grip, anksiyete gibi sağlığı etkileyen faktörler de terleme miktarını etkiler.

Daha fazla kalori yakmak için ne yapmalı?

Amacınız kalori yakmak ve kilo vermekse, egzersiz yoğunluğunu ve sıklığını artırmak çok önemlidir. Fiziksel aktivite ile ne kadar çok kalori yakılırsa, kilo vermede başarıya ulaşmanız o kadar kolay olacaktır.

Fazla terletmeyen aktivitelerin yine de kalori yakmada ve kilo vermeye yardımcı olduğunu unutmayın. Yüzmek, hafif ağırlık kaldırmak veya daha soğuk havalarda (çok fazla terlemeden) egzersiz yapmak, kalorileri yakarken kilo vermeyi teşvik eder.

Sağlıklı yetişkinlere, kalori yakımını desteklemek ve metabolizmayı hızlandırmak için haftada beş gün, her seferinde 30 dakika olmak üzere 30 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapmaları önerilir. Bu tür egzersizlere örnek olarak hızlı tempolu yürüyüş, koşu, ağırlık kaldırma veya vücut ağırlığı egzersizleri gibi kardiyo egzersizleri ve ayrıca vücut ağırlığı egzersizleri verilebilir.

Spor salonunda egzersiz yaparken, tüm fitness seviyeleri için kardiyo ve vücudunuzun her bölümünü hedef alan vücut ağırlığı egzersizleri vardır. Ayrıca aralıklı oruç, kolay bir kalori açığı oluşturmanıza olanak tanır.

Sonuç olarak

Terleme mutlaka kilo kaybını göstermez ve bir kondisyon barometresi olarak kullanılamaz; terlemek de yağları ortadan kaldırmaz. Ter, zindeliğinizin ölçüsü de değildir!

Amacınız kilo vermekse daha fazla terlemek yerine yaptığınız egzersizlerin yoğunluğunu artırmaya odaklanın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *