Site icon En İyi Bahis Siteleri

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

İlk defa spora başlarken veya antrenman aralarında mola verirken veya yeni egzersizlere başlarken birkaç gün sonra kas ağrıları olabilir. Bu doğal ve yaygın olsa da, kas ağrısının etkilerini önlemenin ve en aza indirmenin yolları vardır. Tamamen hafifletmek ve günlük aktivitelere geri dönmek için önlemler almadan önce, neden Spor Sonrası Kas Ağrıları yazımızda nedenleri ve etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmiyorsunuz?

Spordan Sonra Kas Ağrısı Neden Olur?

Gecikmeli Başlangıçlı Kas Ağrısı (DOMS), bir egzersiz rutinine başladıktan veya değiştirdikten sonra ortaya çıkabilir; düzenli hareketlerin süresinin veya yoğunluğunun arttırılması; veya ara verdikten sonra yeniden başlamak. Olgunlaşmamışlık olarak da adlandırılan DOMS, kas liflerinin fiziksel aktiviteden kaynaklanan mikroskobik hasarı nedeniyle oluşur ve hem amatör sporcuları hem de uzun süredir profesyonel sporcuları etkileyebilir; ancak zamanla kaslarınız alışır ve fiziksel aktiviteye alışır, böylece ağrı zamanla azalabilir – endişelenmenize gerek yok.

DOMS ve kas yorgunluğu, spor sonrası kas rahatsızlığına katkıda bulunabilir. Laktik asit birikimi kas yorgunluğunda büyük rol oynar; bu, zamanla tükenen enerji depolarıyla biriktiğinde, 1-2 saat veya daha uzun süren rahatsızlık hislerine neden olabilir.

Kas ağrısına ve yorgunluğa sebep olabilecek faktörleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Spor Sonrası Kas Ağrılarını Önlemek için Yapabilecekleriniz

Spor öncesinde ve sırasında yapacaklarınızla, spor sonrası bacak ağrısı veya spordan sonra karın ağrısı gibi problemlerin önüne geçmek ve sonrasındaki ağrıyı azaltmak mümkün. Gelin, neler yapabileceğinize beraber bakalım:

Spor Sonrası Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Antrenman Sonrası Kas Ağrısı; DOMS veya kas yorgunluğu, günlük aktiviteleri ciddi şekilde etkileyerek sıradan fiziksel aktiviteleri bile ağrılı hale getirebilir. Bu meydana geldiğinde, kas rahatsızlığını hafifletmek için birkaç öneri aşağıdadır; ağrınız yedi gün veya daha fazla sürede geçmezse lütfen uzman bir doktora görünün.

Kas ağrınız, spor yapmayı zorlaştırabilir, ancak onları fazla zorlamayan düşük etkili egzersizler yaparak çok daha hızlı bir şekilde rahatlayabilirsiniz.

Spor sonrası rahatsızlık yaşamamak için kas ağrıları ile ilgili önerilerimize uyun. Keyifli ve üretken bir egzersiz seansının anahtarlarından biri, uygun spor ekipmanı kullanmaktır.

Exit mobile version