Mbappe aslen nereli, kimdir, kaç yaşında?

Bugün tarihe silinmez bir iz bırakmaya aday genç yıldız futbolculardan biri ile tanışacağız: Kylian Mbappe! Diğer kulüplerin yanı sıra Fransa için oynayarak şimdiden kayda değer bir başarı elde etti; bu başarılar ancak önümüzdeki yıllarda devam edecek!

Kylian Mbappé’nin Hayatı

Kylian Mbappe, 20 Aralık 1998’de Fransa’nın Bondy kentinde futbol antrenörü olarak görev yapan Kamerunlu bir baba ve bir zamanlar hentbol oynayan Cezayirli bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kylian’ın kardeşleri de spora erken bir ilgi gösterirken, babası ona 6 yaşından itibaren koçluk bile yaptı.

Kylian en büyük aşkı olan futbolun mahallesinden kaçmasına yardım edeceğini biliyordu. Çok geçmeden, Fransız Futbol Federasyonu tarafından tanınacak kadar iyi tanındı – bu genç yıldız için gelecekteki büyüklüğün bir göstergesi.

Monaco’da Bir Yıldız Doğuyor

Kylian Mbappe, çocukluğundan beri büyük takımlar tarafından hızla fark edildi, önce Chelsea’nin altyapı takımında oynadı, ardından sonunda Monaco’nun altyapı takımına geçti ve yıldızının parıldamaya başladığını gördü.

Mbappe, başka bir Fransız süperstar Thierry Henry’nin elinde tuttuğu Monako rekorlarını geride bırakarak, “genç yıldız” ününe sonuna kadar ulaştı. 2016 yılında Mbappe, Monaco ile üç yıllık bir sözleşme imzaladı ve ilk profesyonel sözleşmesini aldı.

Mbappe, Monaco’da geçirdiği yıllar boyunca Avrupa’daki birçok büyük kulüp tarafından yakından takip edildi. 2017’de Mbappe, Monaco’yu Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale yükseltirken, 2017’de Fransa Ligue 1 şampiyonu oldu.

Mbappé ve Paris Saint-Germain Serüveni

Mbappe, Ağustos 2017’de Fransa’nın önde gelen kulüplerinden biri olan Paris Saint-Germain’e kiralandı ve oradaki açılış sezonunda hızla dünya çapında manşetlere çıktı. Hücumda çok yönlü bir forvet olan Mbappe, takım arkadaşları tarafından büyük saygı görürken hem hücumda hem de savunmada aktif bir rol oynuyor.

Mbappe hem piyasa değeriyle hem de transfer haberleriyle gündem yarattı. İlk yılını Paris FC’de kiralık olarak geçiren yıldız, 145 Milyon Euro ek harcama maliyetiyle tarihin en pahalı genç transferi ve en pahalı futbolcu transferi oldu.

Mbappe, Neymar, Di Maria ve Cavani gibi yıldızlarla birlikte oynayarak Paris Saint-Germain’de gelişmeye devam ediyor. Mbappe, 2018’de Ligue 1’de Yılın Oyuncusu ödülüne layık görüldü. Ayrıca, üç sezon üst üste (2018 – 2019, 2019-2020 ve 2021-2022) Paris Saint-Germain’in Şampiyonlar Ligi takımına davet edildi. şampiyon ve ikinci, ikinci, ikinci olarak bitirdi!

Mbappé ve Fransa Milli Takımı

Mbappe, hem Fransa milli takımının hem de A milli takımının genç takımları için korkutucu bir güçtü, katıldığı turnuvalarda takımlarına goller atıyor ve gol toplamlarıyla rakiplerini korkutuyordu. 2016’da hem UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nı hem de ardından 2018 FIFA Dünya Kupası’nı kazanan Mbappe, dünya çapında futbol sahalarında görülen en genç yıldızlardan biri oldu.

Ödüllere Doymayan Bir Yıldız!

Mbappe, Golden Boy 2017’de birincilik ödülü ve 2018’de FIFA Dünya Kupası En İyi Genç Oyuncu ödülü de dahil olmak üzere sahada geçirdiği süre boyunca hem yerel hem de uluslararası takdirle ödüllendirildi.

2017 ve 2018’de Yılın Fransız Oyuncusu ödülüne layık görüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *