Hentbol Nedir? Hentbol Oyununun Kuralları ve Saha Ölçüleri

Hentbol, ülkemizde pek bilinmese de aslında takım oyunlarına ilgi duyan herkesin en az bir kez denemesi gereken eğlenceli bir takım sporudur. Burada hentbolun tarihini ve oyun kurallarını tanıtmayı amaçlıyoruz.

Hentbol Tarihçesi

Hentbol, adını Danca’daki tanımından alır; “handbal”, “hentbol” anlamına gelir. Var olan en eski sporlardan biri olan hentbol, ilk olarak 19. yüzyılın başında, bugün oynananlara benzer kurallar kullanılarak Danimarka’da ortaya çıktı. Danimarka’dan Avrupa’ya yayıldı ve nihayet 1976’da Türkiye Hentbol Federasyonu’nun kurulduğu Türkiye’ye ulaştı – hentbol şu anda dünya çapında 150 ülkede 8 milyon lisanslı hentbol oyuncusu ile oynanıyor!

Hentbol Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Hentbol, her biri yedi oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır: 1 kaleci ve her tarafta altı oyuncu. Maç sırasında oyuncu değişikliği ile ilgili bir kural yoktur; ayrıca top, optimum oyun koşulları için sentetik kumaş malzemeden yapılmıştır. Her biri 30 dakika süren iki devreden oluşan hentbol, genellikle kapalı spor salonlarında oynanır. Kadınlar devre arası 25 dakika sürer ve devreler arasında 10 dakikalık ara verilir. Bu sporda başarılı olmak için fiziksel güç gerektiğinden, hentbol her yaştan izleyiciyi eğlendirmek için hızlı tempolu bir aksiyon sunuyor. Genellikle futbol ve basketbolun bir karışımı olarak tanımlanan hentbol, rakip takımın kale çizgisinde iki gol kullanılarak oynanır. Hentbol için tipik bir oyun sahası, optimum oyun için kale çizgileri, dış kale çizgileri, orta çizgi ve yan çizgilerle birlikte 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olmalıdır.

Hentbol Oyun Kuralları

  • Oyun topun havaya atılması ile başlar.
  • Hentbolda top diz altındaki bölgelere temas edemez. Kuralı ihlal eden oyuncu 2 dakika boyunca oyun dışı kalır. 
  • Bir oyuncu faul sebebiyle oyun dışı kaldığında yerine yedek oyuncu sokulamaz.
  • Oyuncular topu en fazla 3 saniye ellerinde tutabilirler ve 3 adım attıktan sonra topu elinden atmalıdırlar. 
  • Rakibin tuttuğu top diğer oyuncular tarafından ellenemez ancak oyuncunun top atışı bloklanabilir.
  • Penaltı atışı 7 metre mesafeden yapılır.
  • Oyunda iki hakem bulunur.
  • Kaleciler oyun esnasında el ve ayaklarını kullanabilirken, oyuncular yalnızca elle oynayabilirler.
  • Defans oyuncuları, diğer oyunculara belirli kurallar dahilinde temas edebilirler.

Hentbol, başarı için ekip çalışmasını gerektirir; oyuncular bireysel olarak oynamak yerine pas vermeli ve çabalarını takım arkadaşlarıyla koordine etmelidir. Takım ruhunu besleyen sporlardan hoşlanıyorsanız hentbol tam aradığınız şey olabilir!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *