Ekstrem Spor nedir? Ekstrem Sporlar Nelerdir?

Ekstrem sporlar yüksek derecede tehlike ile ilişkilidir. Bu terim belirli bir faaliyeti tanımlamak için kullanılır. Bu faaliyetler aşırı, hızlı ve yüksek irtifa olarak tanımlanır. Bu sektörde özel ekipmanlar kullanılır.

Ekstrem sporlar: Tanım ve köken

Ekstrem sporların net bir tanımı yoktur ve kökeni bilinmemektedir, ancak 1990’larda popülerlik kazanmıştır. “Ekstrem spor” terimi çeşitli aktiviteler için kullanılmaktadır. Hangi sporların ekstrem olarak kabul edilmesi gerektiği hala bir tartışma konusudur. Ekstrem sporların çoğunluğu bazı ortak özelliklere sahiptir.

Ekstrem sporlar sadece gençleri hedef almaz. Ancak, izleyicileri genellikle daha gençtir. Ekstrem sporlar nadiren okullar tarafından onaylanır. Ekstrem sporlar, geleneksel sporlara kıyasla doğası gereği daha yalnızdır. Yeni başlayan ekstrem sporcular becerilerini genellikle bir antrenörün yardımı olmadan geliştirir. Medya tarafından sınıflandırılan ekstrem sporlar, daha öngörülemez oldukları için geleneksel sporlardan farklıdır.

Ekstrem sporlar sıra dışıdır çünkü kesin olarak tahmin edilemezler.

Ekstrem sporların genellikle doğal değişkenleri vardır. Çevresel değişkenler genellikle kar ve rüzgar gibi hava ve arazi koşullarıyla ilgilidir. Bu doğal olaylar bizim kontrolümüz altında değildir ve bu nedenle bir faaliyetin veya etkinliğin sonucunu etkileyebilir.

Ekstrem spor yapmanın faydaları

İnsanların çoğunun bu soruyu araştırması pek olası değildir. Bu bizim için önemli bir sorudur.

Ekstrem sporlar giderek daha popüler hale geliyor. Her yıl dağ bisikleti, yamaç paraşütü ve snowboard popülerlik kazanıyor. Basketbol ve daha geleneksel yan aktiviteler de azaldı. Bu durum muhtemelen insanların adrenaline olan arzularının artmasından ekstrem sporların zihinsel ve fiziksel faydalarına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır.

  1. Stres toleransı geliştirilebilir

Ekstrem sporlar sizi fiziksel ve zihinsel sınırlarınıza kadar zorlayabilir. Bu gerçekleştiğinde cesaretinizin kırılması kolaydır. Bu da tehlikeli hatalara yol açabilir. Uçaktan atlamak gibi başarıları düzenli olarak gerçekleştiren kişilerin beyin kimyası değişir. Stresli durumlarda daha sakin ve odaklanmış olursunuz. Ekstrem sporlar hayatınızı tüketebilir.

  1. Kaygınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenin.

Korku güçlü bir duygudur. Ekstrem spor meraklıları korkuyu eğlenceli bir deneyime dönüştürme becerisine sahiptir. Çoğu insan uçaktan atlamak veya bungee jumping yapmak gibi yeni bir şeyi ilk kez denemekten korkar. Bunları yaparak ve diğer uca güvenli bir şekilde ulaşarak korkunuzu azaltabilirsiniz. Meditasyon ve diğer başa çıkma teknikleri öğretilecektir.

  1. Farklı kasları çalıştırır.

Belirli kas gruplarını hedef alan egzersizler günlük rutinimizin bir parçasıdır. Normalde günlük rutininizin bir parçası olmayan bir egzersizin ardından ağrı hissetmiş olabilirsiniz. Farklı bir kas grubunu çalıştırıyor veya kaslarınızı alışılmadık şekilde zorluyor olabilirsiniz. Bu acı verici olabilir ama sağlığınız için iyidir. Daha sonra sağlığınızı iyileştirmek için diğer kaslarınız üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

  1. Alçakgönüllü kalacaksınız.

İnsanların, işte ya da hayatta ilerlemeye çalışan kişilerde umursamazlık görmesi alışılmadık bir durum değildir. Alçakgönüllü bir bakış açısını korumak esastır. Bu bizi insancıl kılar ve olumsuz yargılardan kaçınmamıza yardımcı olur. Mükemmel ya da yenilmez olmadığınızı kabul etmek, ekstrem sporlar yaparken çok önemlidir. Hayatta kalmak ve güvenlik ekipmanlarını doğru kullanmak için ölümlülüğün farkında olmalısınız. Eğitmeninizi dinlemek de önemlidir. 2009 yılında yapılan bir araştırma, tüm bu faktörlerin daha fazla alçakgönüllülükle ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.

  1. Özgüven artışı.

Ekstrem sporlar, zorlu fiziksel zorluklarla yüzleşmenizi gerektirir. Sonuçta bir dağa tırmanmak kolay değildir. Bu zorlukları tamamlayabilirseniz maddi ödüllerden daha fazlasını elde edersiniz. Araştırmalara göre, ekstrem sporlar daha yüksek bir öz-değer duygusuyla bağlantılıdır. Bu kadar zor bir görevi tamamladığınız için kendinizle gurur duymalısınız. Hayatın her alanında özgüven çok önemlidir. Ekstrem egzersizler, zorlukların üstesinden gelebilenler için harika bir fikirdir.

  1. Çok fazla kalori yakar.

Ekstrem sporlar kondisyonunuzu geliştirmek için harika bir yoldur. Bu sporlar normal egzersizlerden daha eğlenceli olabilir. Kaykay, saatte 500 ekstra kalori yakmak için harika bir yoldur. En iyi sonuçlar, karmaşık desenlere sahip yüzeylerde çalışmaktan ve sokakta kaykay numaraları yapmaktan gelecektir.

  1. Dengenizi geliştirir.

Dengesi iyi olanlar bile ekstrem sporlardan faydalanabilir. Doğanız gereği sakarsanız veya denge yeteneğinizi etkileyen bir rahatsızlığınız varsa tehlikeli ekstrem sporlardan birine başlamanız tavsiye edilmez. Basit bir düz aktivite olan kaykay, dengenizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Bisiklet sürmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez düşmeniz mümkündür ancak vücudunuz eninde sonunda uyum sağlayacaktır.

  1. Başkalarıyla sosyalleşin.

İnsanlar doğaları gereği sosyal yaratıklardır. İçe dönük insanlar bile duygularıyla başa çıkabilmek için belli bir düzeyde sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Sosyalleşmenin bilişsel işlevler için çok önemli olduğu kanıtlanmıştır. Bu durum, çoğu başkalarını da içerdiği için ekstrem sporlar için de geçerlidir. Kaykay yapmak veya bir uçaktan atlamak arkadaşlarınızla birlikteyken daha olasıdır. Sosyalleşmek ilişkinizi güçlendirebilir ve başka birçok fayda sağlayabilir.

Ekstrem doğa sporu nedir?

Skiing Hiking Canyoning Snowboard Paragliding Free diving

Kayak
Yürüyüş
Kanyon geçişi
Snowboard
Yamaç Paraşütü
Serbest dalış

Ekstrem sporlara başlamadan önce bunları profesyonellerle deneyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *