Dünyanın En Çok Gol Atan Futbolcuları

Futbol, dünya çapında milyonlarca kişinin keyif aldığı, dünyanın en sevilen sporlarından biridir. Futbolun çeşitli hareketleri, hem sahada hem de saha dışında bu küresel gösteriye derinlik ve doku katarak izleyicilerin deneyimlemesi için yeni anlatılar sağlıyor. En heyecan verici bileşenlerinden biri şüphesiz golcüsü; oyuncuların seyircileri memnun eden, zaferler veya kupalar kazanan golleri kimin ve ne zaman attığını ve şu anda kimlerin dünyanın en çok gol atan oyuncuları arasında olduğunu inceleyelim; ayrıca tarihte farklı açılardan hangi oyuncuların en çok gol attığını ve bugünün dünyasının en çok gol atan oyuncularından kimlerin olduğunu araştıracağız ve ayrıca bugünün dünyasının en çok gol atan oyuncularından kimlerin olduğunu inceleyeceğiz.

Tarihte En Çok Gol Atan Futbolcular

Tarih boyunca futbolda silinmez bir iz bırakan şaşırtıcı derecede çok sayıda forvet vardı. Biraz perspektif kazanmak için Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Zlatan Ibrahimovic ve Robert Lewandowski gibi yıldızların yanı sıra Pele ve Romario gibi efsanevi figürlerin gol sıralamalarına göz atın.

Listemizde ilk on sıralama yer alacak. Bu adım tamamlandıktan sonra, hedef belirleme yolculuğumuza daha alakalı ve yararlı bilgiler toplayarak devam edeceğiz.

10 – Abe Lenstra 

Abe Lenstra, 1936 ile 1963 yılları arasında 752 maçta 710’dan fazla gol atan Hollanda futbolunun ikonik figürlerinden biriydi. Bu ünü öncelikle ikonik golcülerinden biri olarak kazandı.

9 – Gerd Müller

Gerd Müller, çıktığı 793 maçta 735 gol atan ve 735 kez rakip kaleye gol bulan Almanya ve dünya futbolunun en önemli isimlerinden biriydi!

8 – Lionel Messi

Lionel Messi, Arjantin’in modern çağ futboluna en büyük katkılarından biri olmaya devam ediyor ve ilk 10’daki iki isimden biri olmaya devam ediyor. Messi, 15 Mart 2021’e kadar 966 resmi maç oynadı ve 761 gol attı; Cristiano Ronaldo ile olan rekabeti, modern çağ futbolunda canlı ve başarılı olmaya devam ediyor.

7 – Pele

Pele, 1.000 golü aşma iddiasını abartmış olabilir; gerçekte oynadığı 841 resmi maçın 755’ini kaydetti ve skoru şu anda kariyerlerinde en çok gol atan dünya futbolcuları listesinde yedinci sırada yer alıyor. Pele, dünya çapında sporcular tarafından saygı görüyor ve şu anda futbolcular tarihinde dünya çapında atılan tüm zamanların gollerinde genel olarak yedinci sırada yer alıyor.

6 – Romario

Romario, 2009’a kadar uzanan olağanüstü bir golcü kariyere sahip başka bir Brezilyalı forvetti; tamı tamına 1000 resmi maçta 780 gole imza attı.

5 – Cristiano Ronaldo

Portekizli Cristiano Ronaldo, şu anda 1.088 resmi maçta gol atan, hepsinden 788 gol atan ve dünya futboluna hükmeden Lionel Messi’nin ardından ikinci sırada yer alıyor.

4 – Ferenc Deak

Macaristan futbolunun yıldız isimleri arasında yer alan Ferenc Deak, 1939 ile 1959 yılları arasında 510’dan fazla maça çıktı. Bu maçlarda 794’ten fazla gole imza atan yıldız ismin istatistiklerinin tamamına hala erişilemiyor.

3 – Ferenc Puskas

Puskas Ödülleri’nin sahiplerinden biri olarak tanınan ve golcü denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Macar futbolseverlerin gözdesi Ferenc Puskas, 794 maçta attığı 808 golle bu listede üçüncü sırada yer alıyor.

2 – Josef Bican

Josef Pepi Bican, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde hem Avusturya hem de Çekoslovakya milli takımlarında oynadığı altı21 maç sırasında, sadece 621 maçta 948’den fazla gol atarak ikonik bir verimlilik örneğiydi! Bugün her iki ulus tarafından da saygı görmeye devam ediyor.

1 – Erwin Helmchen

Erwin Helmchen, oynadığı 575 maçta attığı 982’den fazla golle inanılmaz bir gol rekoruna sahip – maç başına ortalama 1,72! 1907’de Almanya’da doğan Helmchen, herhangi bir rekabet alanında şimdiye kadar görülen en büyük golcülerden biri oldu.

Bir Maçta En Çok Gol Atan Futbolcu

Pele’nin attığı iddia edilen gol sayılarındaki ve arşivlerdeki uyuşmazlık sebebiyle, kendisine atıfta bulunulan 14 gollük rekorun yerine, Avustralyalı Archie Thompson’ın attığı 13, bir maçta bir futbolcu tarafından atılan en çok gol olarak tarihe geçti. Bu rekor, Avustralya milli takımının Amerikan Samoa’yı 31-0 mağlup ettiği 2002 Dünya Kupası Eleme maçında geldi.

Bir Senede En Çok Gol Atan Futbolcu

Lionel Messi, 2012’yi küresel golcüler listesinde sekizinci olarak tamamladı ve 69 maçta tam 91 gol (veya dört günde bir gol) atarak benzeri görülmemiş bir başarıya imza attı!

En Çok Gol Atan Kaleci

Rogerio Ceni, bir kaleci kariyeri boyunca en çok gol atan rekoru elinde tuttuğu için futbol taraftarları arasında iyi bilinir – 23 yılda 1.257’den fazla maça çıktı ve 131 gol attı! Ceni özellikle penaltılar ve serbest vuruşlar söz konusu olduğunda üretkendi.

Dünya Kupası’nda En Çok Gol Atan Futbolcu 

Miroslav Klose şu anda Almanya milli takımı için dört Dünya Kupası turnuvasında attığı 16 golle bu alanda rekoru elinde tutuyor.

Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nde En Çok Gol Atan Oyuncular

Cristiano Ronaldo, 17 Mart 2021 itibarıyla Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında 175 maçta attığı 134 golle tüm oyuncuların başında yer alırken, Lionel Messi onu 119 golle izliyor.

Süper Lig’de En Çok Gol Atan Futbolcu

Hakan Şükür, Türkiye liglerinde attığı 249 golle Türk futbolcular listesinin başında yer alıyor. Hami Mandirali 195 ile ikinci olurken, Burak Yılmaz şu anda Fransa’da yaşıyor ve toplamda 187 golle övünüyor.

Bu makale sona ererken, pek çok gol fırsatı oldu! Botların ve forman hazırsa, şimdi sahaya çıkıp gol kralı olma zamanı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *